پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
وی از علما برجسته شیعه است كه در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم می زیسته است. او هم عصر با نواب خاص امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بوده است. از تاریخ تولد او خبری در دست نیست. مهمترین نكته ای كه ثقة الاسلام كلینی را در تاریخ اسلام زنده و جاوید نگاه داشته...
دفعات مشاهده: 7902 • تاریخ درج : شنبه 7 اسفند 1389  •
وی از علما برجسته شیعه است كه در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم می زیسته است. او هم عصر با نواب خاص امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بوده است. از تاریخ تولد او خبری در دست نیست. مهمترین نكته ای كه ثقة الاسلام كلینی را در تاریخ اسلام زنده و جاوید نگاه داشته است اثر جاوید او یعنی كتاب گرانبهای كافی است. این عالم و محدث بزرگ شیعه در عنفوان جوانی تصمیمی ارزنده گرفت و همین تصمیم او را به این مقام والا رساند. او تصمیم گرفت احادیثی از ائمه اطهار علیهم السلام را جمع آوری نماید. با این تصمیم او سر زمینهای زیادی را زیر پا گذاشت و سرانجام توانست 16199 حدیث را در یك مجموعه گرانبها جمع آوری نماید و آن را «كافی» نام گذاری كند. این مجموعه گرانبها برای علما متاخر سند است و جزو كتاب چهار گانه شیعه می باشد كه به احادیث آن استناد می شود.

نجاشی در مورد این محدث گرانقدر و عالم متفكر می نویسد: او شیخ اصحاب ما و از موثقترین مردم و استوارترین رجال حدیث است كه سالهای متمادی در راه جمع آوری حدیث زحمات بی شائبه كشید و به غیر از مجموعه گرانبهای كافی آثار ارزنده دیگری از خود به جای گذاشت، آثاری همچون رسائل ائمه علیهم السلام، كتابی در رد قرامطه و كتابی هم در رجال.

ثقة الاسلام كلینی از محضر اساتیدی همچون احمد بن ادریس قمی متوفای سال 306 هجری قمری، علی بن ابراهیم قمی متوفای سال 307 هجری قمری و مرحوم علان بهره بردای نمود. (مرحوم علان دایی و استاد شیخ كلینی بوده كه علی بن محمد نام داشته و خود از محدثین و علمای برجسته بوده است. وی در راه زیارت خانه خدا به شهادت رسید).

از جمله خدمات ثقة الاسلام كلینی به جامعه اسلام و شیعه تربیت شاگردانی مبرز بوده است كه از بین آنها می توان به ابن قولویه استاد شیخ صدوق اشاره كرد .

ثقة الاسلام كلینی پس از عمری سرشار از خدمت به جامعه شیعه و اسلام در سال 329 هجری قمری دار فانی را وداع گفت و به دیار بقا شتافت و در بغداد كه دارالعلم آن زمان بود به خاك سپرده شد. قبری وی در تكیه مولویه زیارتگاه شیعیان است.

نكته ای ارزنده، شنیدنی و خواندنی

صاحب كتاب تراجم علما به نقل از سید هاشم بحرانی و سید جزائری می نویسد: سالیانی چند پس از رحلت ثقة الاسلام كلینی یكی از حاكمان ظلم و جور بغداد دستوری به این مضمون صادر كرد: قبر این رافضی ( لقب شیعیان نزد سنّی ها) را تخریب نمایید. وقتی قبر شریف را خراب كردند در كمال ناباوری با بدن ثقة الاسلام كلینی مواجه شدند، بدن تازه تازه بود گویی همان روز به خاك سپرده شده بود و بچه كوچكی هم در كنار او به خاك سپرده شده بود. حاكم كه از این صحنه كاملا متعجب شده بود دستور داد تا فوراً قبر را پر كنند و مقبره ای هم روی آن ساخته شود.
بیشتر بدانید :   • نیکان     • علماء     • بزرگان     • قرن چهارم     • کلینی     • کافی    
شما هم برای محمد بن یعقوب کلینی نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای محمد بن یعقوب کلینی  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است