پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
احمد بن محمد بن فهد حلّی مشهور به ابن فهد یکی از بزرگترین فقهای شیعه در قرن نهم هجری او فقیهی کامل و عالمی متبحر و اصولی و ادیبی مفسر و محدثی مطّلع به علم رجال، زاهدی متقی و پرهیزکار بود. به سال 757 هجری قمری در خانه دانش متولد شد و از اوائل عمر همت خویش را به...
دفعات مشاهده: 8058 • تاریخ درج : شنبه 7 اسفند 1389  •
احمد بن محمد بن فهد حلّی مشهور به ابن فهد یکی از بزرگترین فقهای شیعه در قرن نهم هجری او فقیهی کامل و عالمی متبحر و اصولی و ادیبی مفسر و محدثی مطّلع به علم رجال، زاهدی متقی و پرهیزکار بود.
به سال 757 هجری قمری در خانه دانش متولد شد و از اوائل عمر همت خویش را به تحصیلات علمی گماشت. در نوجوانی از اساتیدی متعدد مانند فخرالمحققین، شهید اول، ابن خازن، فاضل مقداد، ابن متّوج و سید نیلی و سایر علمای عراق برخوردار بود و سپس عمری در تحقیقات فقهی و مطالعات علمی و تدریسی و تصنیف اشتغال داشت. بعض افاضل علمای آینده ما از شاگردان مکتب او می باشند که به مراتب فقهی و علمی نائل شده اند. از آثار او احاطه به دانش های او مشهود است. کتاب تحریر فقهی او داستان جالبی دارد که با جملاتی به دستور سید مرتضی و علی مرتضی علیه السلام آغاز می شود. از دیگر آثار او مهذّب در شرح مختصرالنافع یک دوره فقهی است. شرح الفیه شهید، شرح ارشاد علامه، کفایه در حج، مصباح مبتدی و هدایت مهتدی، مسائل شامیات و بحریات، کتاب موجز، تحصین در اسرار نماز و صفات عارفین، مصباح، عنایت الایجاز، لمعه در نیت، وعدة الداعی در ادعیه...
صاحب روضات الجنات می نویسد:
احمد بن فهد حلّی عالم عامل و عارف کامل از فقهای بزرگ روزگار خویش بود... حیات و ممات وی در حائر شریف «کربلا» بسر آمد. در فضل و اتقان، در ذوق و عرفان، در زهد و اخلاق، در خوف و اشفاق و سایر صفات برجسته بی نظیر بود... او اضافه می کند که ابن فهد جامع معقول و منقول بوده است. اصول و فروع را از منابع محکم به دست آورد و از بهترین روش در علم و عمل برخوردار بود. ابن فهد می گوید شبی در عالم رؤیا دیدم وارد صحن و سرای مرتضوی علیه السلام گشتم و کسی را در آنجا جز خیرالاوصیاء علیه السلام و سید مرتضی ندیدم. آن دو بزرگوار لباس فاخر به تن داشتند. پس از جواب سلام، سید مرتضی رو به من کرد و گفت: مرحبا به یاری کننده ما اهل بیت. بعد جویای تألیفات این بنده گردید. بعضی را به عرض مبارک آن دو بزرگوار رسانیدم. سپس سید مرتضی به من گفت کتابی مشتمل بر تحریر مسائل و تحلیل طرق و دلایل تألیف کن و با این جمله آن را آغاز کن: « بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله المقدس بکماله عن مشابهة المخلوقات».
پس از بیداری کتاب تحریر خویش را با همین جملات آغاز نمودم (و الحال باقی می باشد).
بیننده محترم: سید حسن عاملی و سید محمد موسوی حویزی، علی بن هلال جزائری، و ابن العشره حسن بن علی عاملی که از علمای عصر خویش می باشند از مکتب ابن فهد حلّی به مقام استادی رسیدند. ابن فهد به سال 757 متولد شد و به سال 841 هجری قمری در شهر مقدس کربلا وفات نمود. مدفن او در خیمه گاه حسینی علیه السلام مزار است.
پس از ابن فهد حلّی کرسی درس و فقها و زعامت شیعه به شیخ جزائری، محقق میسی، محقق ثانی و سپس به شهید ثانی منتهی شد.
 
بیشتر بدانید :   • نیکان     • علماء     • بزرگان     • قرن نهم     • فهد     • مفسر    
شما هم برای ابن فهد حلی نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای ابن فهد حلی  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است