پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
محمد بن حسن بن علی معروف به شيخ حر عاملی یکی از بزرگان علمای اماميه و از مشاهير محدثان اسلام در قرن یازدهم هجری بود. سرور ما ابو المکارم و الفضائل صاحب وسائل نيز شهرت دارد. جناب او دانشمندی است محدث، ثقه جليل القدر، فقيهی متبحر و مجتهدی پارسا و متقی. حر عزيز از...
دفعات مشاهده: 8295 • تاریخ درج : شنبه 7 اسفند 1389  •
محمد بن حسن بن علی معروف به شيخ حر عاملی یکی از بزرگان علمای اماميه و از مشاهير محدثان اسلام در قرن یازدهم هجری بود. سرور ما ابو المکارم و الفضائل صاحب وسائل نيز شهرت دارد. جناب او دانشمندی است محدث، ثقه جليل القدر، فقيهی متبحر و مجتهدی پارسا و متقی. حر عزيز از سرمايه عمر خويش در مسير کمال و خدمت به اسلام و مسلمين حداکثر استفاده را نمود و با تأليفات خويش مهمترين خدمت ارزنده را به جهان اسلام فرمود. او در نشر حديث (همانند همتای عصر خويش علامه مجلسی) جديتی به سزا نمود. یکی از بهترين و مهمترين اثرات او کتاب وسايل الشيعه است. که مجلدات آن شامل تمام احاديث کتب اربعه به اضافه ساير احاديث معتبر می باشد. مجموعه مجلدات وسائل بر روی هم شامل هفتاد کتاب است. که چندين بار تجديد چاپ شده است و در هر کتابخانه و مخزن کتاب به چشم می خورد. شيخ عزيز صاحب اَمل الامل نيز می باشد که اين کتاب و تتميم آن یک از بهترين کتب تراجم علما و رجال بزرگ شيعه است. او ابتدا کتاب اَمل را به قصد جمع آوری علمای بزرگ جبل عامل نوشت و با تتميم اَمل (تذکره) شرح احوال کليه رجال بزرگ را نيز در بر گرفت. از آثار مهم ديگر او: جواهر السنيه در احاديث قدسيه، فصول مهمه در امامت و صحيفه ثانيه در ادعيه، فوايد طوسيه، هدايت امت (در سه جلد شامل مسائل فقهی) اثبات هدايت در دو جلد، نصوص و معجزات، بدايت در تلخيص هدايه، اربعين در حديث، اثنی عشريه در رد صوفيه، فهرست وسائل، احوال صحابه، رجعت، تواتر قرآن، تنزيه معصوم، تسميه هدی عليه السلام، رسائلی در شرح رجال خبر و در اجماع شيعه و غيره را می توان نام برد.
محمد بن حسن معروف به حر عاملی در شب جمعه هشتم رجب سال 1033 در یکی از قراء لبنان و شام به نام مشعر به جهان ديده گشود و از کودکی و نوجوانی از محضر پدر و عم بزرگوار و سبط الشهيد در جبل عامل به درجات علمی و معنوی نائل آمد و با آنکه به درجه استنباط رسيده بود سالها در محضر علمای ايران از قبيل مرحوم فيض کاشانی و محقق خوانساری، محقق سبزواری نيز بهره ها برد و توشه های مختلف از خرمن علوم مختلف تهيه نمود. ضمن حسابی که از کتاب تراجم علمای ايران از قبيل مرحوم فيض کاشانی و محقق خوانساری، محقق سبزواری نيز بهره ها برد و توشه های مختلف از خرمن علوم مختلف تهيه نمود. ضمن حسابی که از کتاب تراجم علما نمودم چهل سال اول عمر شريفش را در جبل عامل (لبنان) سپری فرموده و در آنجا به تعليم و تحقيق و تأليف مشغول بوده سپس بيست و چهار سال نيز در کشور امام هشتم (مخصوصا مشهد مقدس) به ترويج و تصنيف و تدريس و رفع دعاوی و قضاوت بين عباد الله اشتغال داشته و در خلال اين شصت و چهار سال چند بار به خانه خدا مشرف شده و به شهرها و کشورهای مختلف نيز مسافرت نموده است. وی با مرحوم علامه مجلسی معاصر بوده و بين آن دو صميميت و اخوتی شايان برقرار بوده است و در مسافرتها هنگام مراجعت به مشهد چند بار به اصفهان نيز آمده است. صاحب تراجم می نويسند: علامه مجلسی از او اجازه روايت خواست و هر دو به یکديگر اجازه روايت از خود، پدران و اساتيد خويش تا برسد به علامه ثانی شيخ بها جهت یکديگر مکتوب داشتيم. بديهی است اين دو محدث بزرگوار خود و خاندان آنها باعث افتخار به مکتب تشيع بودند و احاديث معصومين را چون مرحوم کلينی و صدوق و... به قرن خويش تجديد و تکميل نمودند. شيخ حر عاملی دانشمندی استوار، قوی دل و باهمت و پشت کار بود. او نسبت به شاهان صفوی بی اعتنا بود و آنها را موی اضافی خويش حساب نمی کرد! در ايامی که ضمن مسافرت در اصفهان بود به اصرار علامه روزی به عنوان بازديد وارد کاخ سليمان صفوی شد، قبل از اجازه سلطان به روی مسند شاه با ابهت نشست، شاه که از مقام علمی و شخصيت جهانی او مطلع بود در عين حال کار او را نوعی جسارت به ساحت نامقدس همايونی تلقی نمود، خود را می خورد، آخر الامر در مقابل حضار بحرّ آزاد گفت شيخنا فرق ميان حرّ و خر چقدر است؟ او بلا درنگ جواب داد یک مسند. حضار جلسه به ريش همايونی خنديدند و از حاضر جوابی او به شگفت آمدند نوشته اند سالها در خراسان تصدی امور مردم را در کارهای قضاوت و حوائج مختلف مردم از لحاظ دينی و دنيوی به عهده داشت و گذشته از تأليفات و تحقيقات علمی هم خود را در مواقع معين مصروف امور مردم می نمود. خدايش او را رحمت کند که سرانجام در شب بيست و یکم ماه رمضان سال 1104 (ليلة القدر) جهان فانی را وداع نمود و به حضور مولايش به کنار فرزندش ثامن الحجج عليه السلام آرميد.
 
بیشتر بدانید :   • نیکان     • علماء     • بزرگان     • قرن یازدهم     • حر     • عاملی     • هدی    
شما هم برای شیخ حر عاملی نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای شیخ حر عاملی  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است