چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه  سال 1397 خورشیدی
بيماري التهاب لثه معمولاً ناشي از جرمهاي دندان است و خود را بصورت تورم، قرمزي و خونريزي مکرر لثه نشان مي‌دهد. بوي بد دهان و احساس مزه ناخوشايند در دهان نيز از ديگر علائم بيماري لثه هستند. بيماري لثه معمولاً بدون درد است. براي حفظ سلامت دندانها، مسواک کردن پس از...
دفعات مشاهده: 12199 • تاریخ درج : سه شنبه 24 اسفند 1389  •

بيماريهاي لثه
بيماري التهاب لثه معمولاً ناشي از جرمهاي دندان است و خود را بصورت تورم، قرمزي و خونريزي مکرر لثه نشان مي‌دهد. بوي بد دهان و احساس مزه ناخوشايند در دهان نيز از ديگر علائم بيماري لثه هستند. بيماري لثه معمولاً بدون درد است. براي حفظ سلامت دندانها، مسواک کردن پس از هر بار غذا خوردن يا حداقل صبح و شب قبل از خواب، استفاده از نخ دندان حداقل روزي يکبار، پرهيز از مصرف شيريني‌ها و ترشيها مگر با شستن فوري دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک حداقل سالي يکبار توصيه مي‌شوند.

مقدمه
رعايت بهداشت دهان و دندان مثلاً با مسواک کردن و نخ کشيدن، خطر پوسيدگي دندان را مي‌کاهد و از بيماريهاي لثه نيز جلوگيري مي‌کند. جرم دنداني رسوبي از باقيمانده‌هاي غذا، مخاط، باکتريها و ساير مواد محرک است که منجر به پوسيدگي دندان و آسيب به لثه مي‌گردد. بيماريهاي لثه معمولا با ورم و آماس لثه شروع مي‌شود که بيماري در اين مرحله به راحتي قابل درمان است. علائم ورم و التهاب، حساسيت و خونريزي هنگام مسواک زدن مي‌باشد. ممکن است مراحل پيشرفته بيماري لثه به از دست دادن دندانها بيانجامد. سلامتي لثه‌ها بر سلامتي عمومي بدن تاثير گذار است. مطالعات و بررسيها وجود رابطه ميان بيماري لثه و بيماريهاي ديگر مانند ديابت، بيماري قلبي و زايمان زودرس را نمايان ساخته‌اند.
بيماريهاي لثه در کودکان
يکي از شايع ترين بيماريهاي لثه در کودکان ،‌ژنژيويت يا التهاب لثه است. التهاب لثه در کودکان در نتيجه بهداشت ضعيف دهان بوده و معمولاً دهان اين کودکان داراي پلاک ميکروبي و جرم مي‌باشد. رعايت بهداشت دهان و دندان در پيشگيري و بهبود ژنژيويت مؤثر است. معمولاً در کودکان همزمان با افتادن دندانهاي شيري و رويش دندانهاي دايمي، ‌ژنژيويت ايجاد مي‌شود که علت آن گير مواد غذايي در آن ناحيه است و تا زماني که دندان در محل صحيح خود قرار نگرفته است در رعايت بهداشت آن بايد دقت بيشتري نمود. بيماريهاي ديگر لثه نيز در کودکان رخ مي‌دهد که خيلي شايع نمي‌باشد. تحليل موضعي لثه و يا در مواردي افزايش حجم لثه به صورتي که روي دندانها را بگيرد، مشاهده مي‌شود که در همه اين موارد مراجعه به دندانپزشک لازم است.
لثه سالم چه خصوصياتي دارد؟
لثه سالم داراي قواي محکمي بوده و کاملاً بر روي استخوان چسبيده است. همچنين در محل تماس با دندان کاملاً صاف و داراي لبه تيز مي‌باشد. رنگ لثه سالم صورتي است، ‌ولي در برخي افراد که رنگ چهره تيره دارند،‌ روي لثه آنها هم لکه‌هاي قهوه اي رنگ ديده مي‌شود. اگر ساير علايم لثه سالم مشاهده مي‌گردد و فقط رنگ آن قهوه‌اي است اين لثه هم سالم مي‌باشد.
علت ايجاد بيماري لثه چيست؟
وقتي پلاک ميکروبي در کنار لثه باقي بماند با ترشح مواد سمي به لثه آسيب مي‌رساند. هرچه پلاک مدت طولاني تري بر روي دندانها بماند،‌ مواد سمي بيشتري ترشح شده و آسيب به لثه بيشتر خواهد شد. به تدريج با رسوب مواد معدني در پلاک، جنس پلاک سخت تر شده و به صورت لايه آهکي سختي به دندان مي‌چسبد. به اين لايه آهکي که به رنگ سفيد، زرد يا قهوه‌اي رنگ مي‌باشد جرم گويند. جرم پس از تشکيل به دليل سطح خشن و ناصافي که دارد باعث تجمع بيشتر پلاک بر روي دندانها شده و بيماري لثه را شديد تر مي‌کند.
نشانه‌هاي بيماري لثه
در آغاز بيماري، لثه قرمز رنگ و پرخون شده و همچنين لبه‌هاي تيز لثه حالت تورم پيدا کرده و برجسته مي‌شود. قوام لثه نيز شل مي‌گردد و در هنگام خوردن ميوه‌هاي سفت و يا مسواک زدن خونريزي مي‌کند. معمولاً در اين مواقع فرد از مسواک زدن خودداري مي‌کند، ‌که اين مسأله باعث شديدتر شدن بيماري لثه مي‌گردد. در اين حالت به بيماري لثه، التهاب لثه يا ژنژيويت مي‌گويند. وقتي بيماري ادامه پيدا کند،‌ لثه شروع به تحليل رفتن مي‌کند. منظور از تحليل رفتن لثه،‌اين است که لثه به طرف ريشه دندان کشيده مي‌شود. به تدريج بيماري از لثه عبور کرده و به نواحي زيرين يعني استخوانهاي دور دندان سرايت مي‌کند و باعث تحليل رفتن استخوان نيز مي‌شود. با شروع تحليل استخوان، دندانها بتدريج لق شده تا زماني که با کوچکترين فشاري دندان کنده مي‌شود.
آماس لثه و جرم گيري
مخاط پوشاننده دهان در نواحي دنداني لثه نام دارد. لثه سالم به رنگ صورتي بوده، سفت و چسبيده به استخوان و دندان با نمايي شبيه پوست پرتقال مي‌باشد. ضمناً لثه سالم فاقد تورم، قرمزي و آماس مي باشد. دندانها مستقيماً به استخوان نچسبيده‌اند و توسط اليافي که پريودونتال ليگامنت ناميده مي‌شود به استخوان وصل شده و نگهداشته مي‌شوند. به مجموعه ساختماني متشکل از لثه، استخوان ناحيه دنداني، الياف نگهدارنده و سمان که سطح ريشه را پوشانيده است، بافتهاي اطراف دندان (Periodontal tissue ) گفته مي‌شود. وظيفه اين بافتها تغذيه و نگهداري دندانها در حفره‌هاي استخوان فک به نحوي است که بتوانند وظيفه‌شان را انجام دهند.
پلاک ميکروبي چيست؟
به لايه مذکور که بيرنگ و چسبنده بوده و از تجمع ميکروبهاي دهان بر روي زمينه و لايه چسبنده اي از بزاق تشکيل مي شود، پلاک ميکروبي گفته مي شود که حاوي مقاديري از خرده هاي غذايي نيز مي باشد. اين لايه ، با کشيدن ناخن بر دندان به زير ناخن جمع شده و به راحتي با مسواک زدن پاک مي شود ولي با شستشوي فقط با آب و يا دهانشويه هاي معمولي پاک نمي گردند. لذا بايستي براي پاک کردن آن از وسايلي چون مسواک و خمير دندان و نخ دندان استفاده کرد.
جرم چيست؟
اگر پلاک ميکروبي هر روز و يا در مراحل اوليه از سطح دندان تميز نشود، املاح موجود در بزاق و مواد غذايي برآن رسوب نموده و منجر به ايجاد جرم دندان که سخت مي باشد، ميگردد. جرم با مسواک زدن پاک نشده و با عمل جرم گيري توسط دندانپزشک برداشته مي شود.
پيشگيري
مسواک کردن مرتب و به روش صحيح،‌ همانگونه که باعث سلامت دندانها مي‌شود، ‌سلامت لثه‌ها را نيز تأمين مي‌کند. برخلاف تصور برخي از مردم که با شروع بيماري لثه و خونريزي از آن در هنگام مسواک کردن، ‌استفاده از مسواک را ترک مي‌کنند، ‌بايد گفت در اين هنگام مسواک کردن را بايستي با دقت و توجه بيشتري انجام داد. حتي لازم است تعداد دفعات مسواک کردن را بيشتر کرد. معمولا در خيلي ار موارد مسواک کردن صحيح باعث بهبود بيماري لثه مي‌شود همينطور استفاده از نخ دندان در سلامت لثه‌ها بسيار مفيد است، زيرا پلاک ميکروبي در نواحي بين دنداني تجمع بيشتري دارد و برداشتن آنها توسط نخ دندان، ‌به سالم ماندن لثه‌ها کمک مي‌کند. استفاده از دهان شويه آب نمک ( نصف قاشق چايخوري نمک در يک ليوان آب جوشيده سرد شده ) همراه با ماساژ لثه‌ها نيز مؤثر مي‌باشد، اگر بر روي دندانها جرم تشکيل شده باشد، لازم است حتماً دندانها جرم گيري شوند. برخي از مردم جرم گيري را براي ميناي دندان مضر مي‌دانند، ولي برخلاف تصور آنها، ‌جرم گيري نه تنها براي دندان ضرري ندارد، بلکه با برداشتن مواد خشن و پلک ميکروبي از سطح دندان، به سلامت لثه‌ها نيز کمک مي‌کند.
چه از نظر کيفي و چه از نظر کمي تغذيه و عادتهاي غذايي نيز تأثير زيادي در سلامت لثه‌ها دارد. مصرف ميوه‌هاي حاوي ويتامين ث و يا فراورده‌هاي دارويي آن با تجويز پزشک به حد مورد نياز در پيشگيري بيماريهاي لثه مؤثر است. مصرف ميوه‌هايي مثل سيب ، به و هويج که هنگام خوردن سبب ماساژ لثه و تميز شدن سطوح بين دندانها مي‌شود نيز کمک بسزايي در پيشگيري از بيماريهاي لثه و حتي پوسيدگي دندانها مي‌کند.
درمان بيماري لثه
اغلب بيماراني که از بوي بد دهان خود شکايت دارند، مبتلا به بيماري لثه هستند. اين گروه بجاي استفاده از خوشبو کننده‌هاي دهان و آدامس و يا دهان شويه، لازم است براي رفع بوي دهان خود و يافتن علت آن به دندانپزشک مراجعه نمايند. چه بسا ممکن است چنين مشکلاتي با يک جرمگيري ساده رفع گردد و جلوي يک بيماري مزمن و خطرناک گرفته شود. در ميان کساني که از بيماريهاي لثه‌اي و خونريزي ناشي از آن رنج مي‌برند، گروهي بر اين باورند که لثه‌هايشان ضعيف بوده، لذا همواره در پي دارويي براي تقويت لثه‌هايشان هستند. هنگامي که از اين گروه درباره چگونگي رعايت بهداشت دهان سوال مي‌شود، مي‌بينيم که نظافت دهان خود را به روش صحيح انجام نمي‌دهند.
به نظر دندانپزشکان بهترين اقدام براي بهبود و يا به قول آنها تقويت لثه‌ها، جرمگيري و رعايت دستورات بهداشتي به طريق صحيح مي‌باشد.
در ضمن بيماريهاي لثه در موارد نادري به علت عدم رعايت بهداشت دهان نيست، بنابراين براي بررسي و پي بردن به علت بيماري بايد به متخصص بيماريهاي لثه مراجعه نمود. بعنوان مثال بارز بهم ريختگيهاي دنداني و به عبارتي نامنظم و نارديف قرار گرفتن دندانها بويژه روي هم افتادن دندانها زمينه را براي ايجاد بيماريهاي لثه بسيار مساعد مي‌کند که در اينگونه بيماران بايد پس از جرمگيري يا جراحي لثه توسط متخصص ارتودنسي اقدام به رديف نمودن دندانها کرد تا عامل اصلي بيماري حذف گردد، در غير اين صورت مطمئناً بيماري لثه مجدداً عود خواهد نمود. بنابراين اگر بيماري لثه مبوط به جرم دندانها و محدود به بافتهاي لثه باشد مي توان با انجام جرم گيري کامل بيماري لثه را درمان نمود ولي اگر بيماري لثه به نو چسبيده گسترش يابد و باعث صدمه استنمول آلوئل شود بايد علاوه بر جرم گيري دندانها کور تاژ لثه مورد توجه قرار مي گيرد.
بیشتر بدانید :   • پزشکی     • لثه     • دندان    
شما هم برای بيماريهاي لثه نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای بيماريهاي لثه  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است