پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
محققان آمریکایی در یک پژوهش جدید به ارتباط بین آلودگی هوا و اختلال تنفسی خواب پی برده‌ اند که عامل شناخته شده بروز بیماری ‌های قلبی است.
دفعات مشاهده: 6185 • تاریخ درج : چهارشنبه 25 اسفند 1389  •

ارتباط آلودگی هوا با مشکلات خواب
محققان آمریکایی در یک پژوهش جدید به ارتباط بین آلودگی هوا و اختلال تنفسی خواب پی برده‌ اند که عامل شناخته شده بروز بیماری ‌های قلبی است.
 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد برای این تحقیقات از اطلاعات مربوط به بیش از 6000 شرکت کننده بین سال‌ های 1995 تا 1998 استفاده کرده‌ اند.
 
آمارها نشان می ‌دهد که 17 درصد از بزرگسالان آمریکایی به اختلال تنفسی خواب مبتلا هستند.
 
به گفته محققان؛ ذرات آلاینده موجود در هوا می ‌توانند از طریق اثر گذاری روی سیستم اعصاب مرکزی روی خواب تاثیر بگذارند.
 
به گزارش پایگاه اینترنتی یو پی آی، یکی از مکانیسم‌ های خواب نامطلوب و آشفتگی خواب می ‌توانند با میزان آلودگی محیط زیستی ارتباط داشته باشد.
بر اساس این گزارش، آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامتی انسان‌ ها است و نقش عمده‌ ای در بروز انواع بیماری ‌های خطرناک دارد. استنشاق هوای آلوده حتی به مدت بسیار کوتاه برای سلامتی انسان مُضر است.
 
در تحقیقات اخیر همچنین نشان داده شده است که آلودگی هوا موجب تغییرات ژنتیکی در بدن انسان می ‌شود که به نوبه خود منجر به بروز بیماری‌ هایی از قبیل سرطان و سایر امراض خطرناک می‌ شوند.
 
در واقع آلودگی هوا روی مولکول وراثتی دی ان آ، تاثیر می ‌گذارد و این تحقیق جدید نیز یکی دیگر از اثرات مخرب آلودگی هوا بر روی زندگی بشر را نشان می ‌دهد.
 
جزئیات این تحقیق در مجله آمریکایی طب تنفس و مراقبت بالینی منتشر شده است.
 
 
بیشتر بدانید :   • آلودگی     • خواب    
شما هم برای ارتباط آلودگی هوا با مشکلات خواب نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای ارتباط آلودگی هوا با مشکلات خواب  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است