چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه  سال 1397 خورشیدی
بيماريهاي قلبي يکي از بيماريهاي شايع در جوامع امروزي است. اين بيماريها ممکن است در روي دريچه‌هاي قلب يا رگهاي قلب بخصوص سرخرگها اثر کند. بيماري سرخرگهاي قلب شامل گشاد شدن رگها ، التهاب رگها و بسته شدن رگها يا تصلب شرائين است. زماني‌ که‌ هر کدام‌ يا همگي‌ تنگ‌...
دفعات مشاهده: 9226 • تاریخ درج : پنج شنبه 1 اردیبهشت 1390  •

بيماريهاي عروق‌ قلب
شرح بيماري
بيماريهاي قلبي يکي از بيماريهاي شايع در جوامع امروزي است. اين بيماريها ممکن است در روي دريچه‌هاي قلب يا رگهاي قلب بخصوص سرخرگها اثر کند. بيماري سرخرگهاي قلب شامل گشاد شدن رگها ، التهاب رگها و بسته شدن رگها يا تصلب شرائين است. زماني‌ که‌ هر کدام‌ يا همگي‌ تنگ‌ شوند، آنها ديگر نمي‌توانند اکسيژن‌ کافي‌ به‌ سلول‌هاي‌ قلب‌ برسانند. اين‌ بيماري‌ مردان‌ و زنان‌ بالاي‌ 40 سال‌ را متأثر مي‌سازد، اما پيش‌ از يائسگي در زنان‌ کمتر شايع‌ است‌.

بيماري گشاد شدن رگها
يکي از بيماريهاي تقريبا ارثي است که در مردها بيشتر از زنها اتفاق مي‌افتد. يکي از علايم آن شروع درد شديد عضلاني به هنگام حرکت و کار است که به محض استراحت درد برطرف مي‌شود.

بيماري عروق کرونر
يک عارضه خطرناکي است که براي رگهاي مرتبط با قلب پيش مي‌آيد که ايجاد سکته مي‌کند و باعث مرگ مي‌گردد. علل آن زيادي فشار خون ، زيادي چربي ، افزايش وزن و چاقي ، بيماري قند و استعمال دخانيات است. براي درمان بايد به پزشک مراجعه کرده و رژيم غذايي را رعايت کرد.

تصلب شرائين
تصلب شرائين يا آرتريو اسکلروز عبارت از ضخيم شدن ديواره شريانهاست که نتيجه نهايي آن کاهش قابليت ارتجاعي رگها و مسدود شدن راه عبور خون است و بدينسان جريان خون از ميان شريان تصلب يافته کند و حتي قطع مي‌شود و براي اينکه جريان خون سير طبيعي خود را با فشار ثابت بپيمايد قلب مجبور است خون را با فشار زيادتري از ميان اين قبيل شريانها عبور دهد که نتيجه آن بزرگ شدن قلب و آسيب ديدن آن است. در بعضي موارد ميزان چربيهاي محلول در خون افزايش پيدا مي‌کند و بر غلظت آن افزوده مي‌شود که اين عمل باعث کند شدن حرکت معمولي خون و عامل انواع بيماريها مي‌شود از قبيل قانقاريا. در تصلب شرائين ، اين بيماري در نتيجه افزايش کلسيم آلي و غير آلي در بدن بروز مي‌کند و باعث سفتي و سختي سرخرگها مي‌شود. افزايش کلسيم آلي در نتيجه خوردن غذاهاي پختني نامناسب و استعمال بعضي داروها مي‌شود و بروز آن يک نوع اعلام خطر محسوب مي‌شود.

علايم و نحوه بروز
ظهور اين بيماري به نحوي است که يک روز شخص بدون اينکه احساس دردي در پاها بکند متوجه مي‌شود که نمي‌تواند بيش از چند قدم راه برود. با سعي در حرکت و راه رفتن درد شروع مي‌شود. ولي به محض ايستادن درد هم متوقف مي‌شود. علت اين درد تصلب برخي از سرخرگهاي پا مي‌باشد که در نتيجه اين تصلب خون قادر نيست به خوبي در عضلات پا جريان يابد و در نتيجه اين اختلال در کار عضله وقفه افتاده و قادر نيست که کار خود را بطور کامل انجام دهد. 


علل بروز
اينگونه افراد معمولا از بين کساني هستند که ساليان دراز دخانيات مصرف کرده‌اند يا مبتلا به الکل بوده‌اند و يا در طرز تغذيه رعايت تعادل را نکرده‌اند و يا از ميان اشخاصي هستند که تن پرور و کم تحرک مي‌باشند.

عوارض بيماري تصلب شرائين
تصلب شرائين يکي از بدترين بيماريها مي‌باشد که اغلب از سنين 40 سالگي به بعد بروز مي‌کند و خود سرچشمه و عامل بيماريهاي ديگري مانند فشار خون ، رماتيسم و بيماريهاي قلبي است.

درمان تصلب شرائين با خوراکيهاي طبي
خوردن تره فرنگي بسيار مفيد است به صورت پخته يا آب جوشانده آن 2 يا 3 عدد از آن را به مدت 2 ساعت بجوشانيد و روزي 2 تا 3 فنجان از آن را بنوشيد. توت فرنگي چون حاوي يد زيادي است بسيار مفيد است و يکي از بهترين ميوه‌ها براي سالمندان شناخته شده است و براي تصلب شرائين يکي از بهترين خوراکيهاي دارويي محسوب مي‌شود.

سيفليس آئورت و اتساع آن
التهاب ديواره مياني سرخرگ آئورت عارضه دوره سوم بيماري سيفليس است که دهها سال بعد از ابتلاي به سيفليس پديد مي‌آيد. قسمت اول آئورت و قوس آن بيشتر به اين عارضه دچار مي‌شوند. بافت همبند ارتجاعي ديواره از بين رفته و آئورت متسع مي‌شود و کيسه‌اي تشکيل مي‌دهد که گاه به بزرگي سر انسان مي‌رسد.

علايم التهاب
علايم التهاب جدار مياني آئورت درد سوزنده عقب قسمت فوقاني جناغ سينه و تنگي نفس است. نبض سريع مي‌گردد و عمل بلع دشوار مي‌شود زيرا قوس آئورتاي متسع روي مري فشار مي‌آورد. تشخيص دقيق و صحيح اين بيماري بوسيله عکسبرداري ممکن است و معالجه آن معالجه ضد سيفليس است.

التهاب غشاي داخلي شريان يا آرتريت انسدادي
گاه پس از رماتيسم حاد و حصبه عفونت ميکروبي در غشاي داخلي مستقر شده و موجب التهاب و تورم آن مي‌شود که در نتيجه مجراي شريان تنگ و بسته مي‌شود. شريان پا بيشتر به آرتريت انسدادي دچار مي‌شود. در ابتدا هنگام راه رفتن ، پا درد گرفته و رنگ آن آبي يا بنفش مي‌شود که در صورت شدت بيماري ، درد پا موقع استراحت نيز ادامه دارد. معالجه آرتريت انسدادي داروي متسع کننده رگ و حرارت موضعي است. عمل قطع اعصاب سمپاتيک ديواره شريانها ، تزريق نوکائين در عقده عصبي سمپاتيک مربوطه و يا برداشتن آن عقده موجب اتساع رگها مي‌شود. 


عوامل تشديد کننده بيماري
سيگار کشيدن‌
بالا بودن‌ فشارخون‌
سابقه‌ خانوادگي‌ بيماري‌ سرخرگهاي‌ قلب ‌، ديابت ، فشار خون‌ بالا و آترواسکلروز
تغذيه‌ نامناسب‌ ، خصوصا وجود چربي‌ زياد در رژيم‌ غذايي‌.
سابقه‌ حمله‌ قلبي‌ يا سکته‌ مغزي‌
ورزش‌ نکردن‌
شخصيت‌ تهاجمي‌ يا ناشکيبا
اضافه‌ وزن‌
داروها
نيتروگليسيرين‌ ، داروهاي‌ ضدانعقادي‌ ، داروهاي‌ مسدودکننده‌ کانال‌ کلسيم ‌، داروهاي‌ مهارکننده‌ آنزيم‌ مبدل‌ آنژيوتانسين ، يا داروهاي‌ مسدودکننده‌ بتا آنرژيک ‌، براي‌ آنژين‌ صدري‌ و اسپاسم‌ رگ‌هاي‌ خوني‌
داروهاي‌ گشاد کننده‌ عروق‌ براي‌ افزايش‌ خونرساني‌ به‌ عضله‌ قلب‌
امکان‌ دارد تزريق‌ داروهاي‌ حل‌ کننده‌ لخته‌ خوني‌ ضروري‌ شود.
براي پيشگيري از اينگونه بيماريها چه بايد کرد؟
از خوردن غذاهاي تند و بودار مثل خردل ، گوشت زياد بخصوص کنسرو شده و بخصوص غذاهاي شور پرهيز کنيم.
به منظور اينکه سموم بدن خوب دفع شود و اکسيژن کافي به بدن برسد در هر فرصتي بخصوص در هواي تميز و صاف نفس عميق بکشيم.
در رفع يبوست بکوشيم چون يبوست درهمه حال و بخصوص در اين موقعيت کاملا زيان‌ آور و خطرناک است.
ورزش رافراموش نکنيم.
از کارهاي خسته کننده فکري خودداري کنيم.
هر هفته يکبار روزه طبي بگيريم.
 
شما هم برای بيماريهاي عروق‌ قلب نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای بيماريهاي عروق‌ قلب  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است