پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
ما نمى توانيم درخشندگى حكومت جهانى حضرت قائم (عج) را آن طور كه هست نشان دهيم، ولى شايد با ذكر چند ويژگى از ويژگيهاى اين حكومت، دورنمايى از اين نظام بهشتى و سراسر عدل را توصيف نماییم.
دفعات مشاهده: 9554 • تاریخ درج : سه شنبه 20 اردیبهشت 1390  •


ویژگیهای حکومت درخشان امام زمان (عج) (1)  
ما نمى توانيم درخشندگى حكومت جهانى حضرت قائم (عج) را آن طور كه هست نشان دهيم، ولى شايد با ذكر چند ويژگى از ويژگيهاى اين حكومت، دورنمايى از اين نظام بهشتى و سراسر عدل را توصيف نماییم. همان گونه كه خداوند در آیه 71 سوره حدید فرموده است : " بدانید که خداوند زمين را پس از مرگش زنده مى كند." امام صادق (ع) اين آيه را با ظهور امام قائم (علیه السلام) تطبيق نموده و فرمودند: "خداوند زمين را به عدالت قائم (عج) پس از مرگ رهبران ستمگر زنده مى گرداند." با مقايسه زمين خشك و مرده با زمين پر از گل و گياه و ميوه و سبزه و آب و مقايسه آن با حكومت مهدى (عج) به دست مى آوريم كه حكومت جهانى آن حضرت تا چه اندازه اى از عدل و صفا و امنيت و شادمانى در همه زمينه ها برخوردار است.
از مهمترین ویژگیهای منحصر به فرد حکومت درخشان امام زمان (عج) توحيد سراسرى در همه زمينه ها است.
امام صادق (ع) فرمودند: " وقتى كه قائم (عج) قيام كند هيچ كافر و مشرك پيدا نمى شود مگر اين كه قيام او را انكار كرده و ناپسند مى شمرد ولى كار به جايى مى رسد كه اگر كافر و مشركى در میان سنگى سخت، پنهان شده باشند، آن سنگ مى گويد: این مؤمن در میان من كافر است مرا بشكن و او را از بین ببر .
و در عبارت ديگر فرمودند: " قائم (عج) همه دين را در همه عالم آشكار مى سازد." همچنین امام باقر (ع) در خصوص ویژگی حکومت امام مهدی (عج) فرمودند: " حكومتهاى باطل نابود گردد، حكومتش شرق و غرب را فرا گيرد، دين خدا به وسيله قائم (عج) زنده گردد و بدعتها و باطلها نابود شود. "

مـــولا وقـت آمـدنـت ديـــر شـــــد بـيـا
ايـــن دل در انـتـظار فـــرج پــيــر شـدبـيـا
اين جمعه هـم گذشـت ولـيـكن نيامـدي
آيـات غـربـتـم هــمـه تـفـسـيـر شـد بـيا
هر شب به ياد خال لـبت گريه مي كنم
عـكـسـت مـيـان آيـنـه تـصـويـر شـد بـيا
در دفـتـرم بـه يـاد تـو نـرگس كشيده ام
نـرگـس هـم از فـراق تـو دلـگيـر شد بيا

گفتیم از مهمترین ویژگیهای حکومت درخشان امام زمان (عج ) توحيد سراسرى در همه زمينه هاست. امام صادق (ع) در ضمن روايتى به "مفضل" در این زمینه فرمود: " به خدا سوگند! در عصر ظهور اختلاف از ميان اديان برداشته مى شود و همه دينها به صورت يك دين درمى آيند چنان كه خداوند در قرآن مى فرمايد: تنها دين در نزد خدا اسلام است." به اين ترتيب وحدت جهانى معنوى پديد مى آيد و به اين ترتيب مى بينيم توحيد در حكومت و سياست و دين و قانون و در يك كلمه توحيد در تمام زمينه ها كه شالوده اساسى يك حكومت درخشان است، در حكومت حضرت امام مهدى (عج) تحت رهنمودهاى آن بزرگ مرد الهى پديدار مى شود. چنان كه روايتى از امام كاظم (ع) آمده است که در تمام نقاط مشرق و مغرب كسى باقى نمى ماند جز اين كه معتقد به يكتايى خدا است.

بخش کارشناسی این قسمت:
صحبتهای حجت الاسلام و المسلمین فصیحی غزنوی :

« بر اساس روایات یکتا پرستی عمومی در حکومت امام زمان (ع) چگونه برقرار می شود ؟
در قران کریم و در روایات معصومین (علیهم السلام ) و در کتابهای اهل سنت و کتابهای اهل تشیع مطالب زیادی به چشم می خورد که حکومت امام مهدی (ع) جهانی می باشد. مرحوم" شیخ مفید" در کتاب گران سنگ خود "الارشاد" به نقل از" علی بن عقبه" که از پدرش روایت می کند، می نویسد که چون حضرت قائم قیام کند به عدالت حکم فرماید و دوران ستم برداشته شود و را هها امن گردد و زمین برکتهای خود را بیرون آورد و هر حقی به اهلش رسد و اهل هیچ کیش و آیینی به جایی نماند جز این که همگی اعتراف به ایمان نمایند. این جمله ایشان حاکی از این است که تمام ادیان موجود در زمان ظهور حضرت مهدی (ع) از بین خواهد رفت و همه انسانهایی که در آن زمان حضور دارند از هر کیش و آیین و هر عقیده ای که باشند به آیین اسلام گرایش پیدا می کنند. خداوند متعال در سوره مبارکه آل عمران آیه 83 می فرماید : تمام کسانی که در آسمانها و زمین هستند از روی اختیار یا اجبار در برابر فرمان خداوند تسلیم اند.
بسیاری از مفسران قرآن کریم هم این آیه مبارکه را به حکومت جهانی امام مهدی (ع) مرتبط می سازند که در زمان ظهور آن حضرت و حکومت حقه آن حضرت، انسانها چه با اکراه و چه با اختیار در برابر فرمان امام مهدی (ع) تسلیم می شوند و همه به آیین او ایمان می آورند. از جمله امام صادق (ع) در تفسیر این آیه مبارکه می فرمایند: هنگامی که قائم آل محمد قیام کند هیچ زمینی نیست مگر این که در آن ندا شود «لا اله الا الله محمداً رسول الله»
از این مطالب چنین بر می آید که تحقق حکومت جهانی بر اساس اسلام یکی از مسایل مهم و اساسی حکومت مهدوی است. همچنین در حکومت عمومی حضرت مهدی (عج) هیچ کسی باقی نمی ماند که به دین و آیین خودش باشد بلکه تمام ادیان تسلیم فرمان امام مهدی (عج) می شوند و تحت حکومت اسلامی زندگی می کنند. ممکن است کسانی هم مخالف حکومت امام مهدی (عج) بوده اما جرأت ابراز آن را ندارند.»

من و پنجره وجمعه دست در دست انتظار پشت حوصله باغ بیدار نشسته ایم تا مبادا روزی که می آیی خواب به سراغمان بیاید!
راستی برای چندمین بار شکوفه های بهار نارنج دلم به شوق آمدنت شکوفا شدند و در خزان نیامدنت بر زمین ریختند، پس کی می آیی ؟
وقتی اشک میهمان آسمان چشمان من می شود، در عصر نیامدنت می فهمم که هنوز باید شمع روشن کند .
آخر تا چند جمعه دیگر می توانم تاب بیاورم؟ شمع دلم آب شد، پس کی می آیی؟
پيشرفت عجيب علوم از دیگر ویژگیهای حکومت درخشان امام مهدی (عج) است. شكى نيست كه علم و دانش و رشد فكرى و فرهنگى نقش به سزايى در تكامل انسان دارد و بسيارى از مشكلات سر راه تكامل را رفع مى كند. در عصر انقلاب جهانی امام مهدى (عج) يكى از امور، پيشرفت عجيب علوم در تمام زمينه ها است.
امام صادق (ع) در این باره فرمودند: " اصول علم و دانش، داراى بيست و هفت حرف (یا رشته) است، تمام پيامبران آنچه براى مردم تا حال آورده اند دو حرف بوده، وقتى كه قائم ما قيام كند بيست پنج حرف ديگر را نيز آشكار مى سازد و در ميان مردم رواج مى دهد و ضميمه آن دو حرف مى كند تا بيست و هفت حرف تكميل گردد."
پيشرفت علوم در عصر امام زمان (عج) نه تنها در علوم انسانى، بلكه در علوم صنعتى و اقتصادى و دیگر علوم نيز پديد خواهد آمد. امام صادق (ع) فرمودند: " مؤمن در عصر حكومت مهدى (عج) در حالي كه در مغرب سكونت دارد، برادرش را كه در مشرق است مى بيند." اينها نمونه هايى از روايات است كه حكايت از پيشرفت و رشد همه جانبه علوم مختلف در حكومت جهانى حضرت مهدى (عج) دارد.

بوستان انتظار
علاقه مندان به مطالعه کتابهای مهدویت ! " عصاره خلقت " عنوان کتابی است که در این قسمت معرفی می کنیم . این کتاب از آثار آیت الله "عبدالله جوادی آملی" است. این مجموعه کوتاه و نفیس که در وصف آن عصاره خلقت، امام زمان (عج) است از مجموعه گفتار و نوشتار حضرت استاد خوشه چینی شده است که در اختیار اندیشمندان و علاقه مندان به فرهنگ دینی قرار گرفته است. این اثر نغز حاوی نکات عمیق و برجسته ای است که قطعاً برای اقشار و طبقات مختلف، کارآمد و مؤثر است و با تمام ایجاز و اختصاری که دارد می تواند خوانندگان گرامی را به عظمت و بزرگی آن مظهر کبریایی حق تعالی توجه داد و راه را برای هدف فوق استوار سازد. این کتاب در سال 1382 در مرکز نشر اسرا در قم به چاپ رسیده و منتشر گردیده است.

 
 
 
شما هم برای ویژگیهای حکومت درخشان امام زمان (عج) (1) نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای ویژگیهای حکومت درخشان امام زمان (عج) (1)  

فاطمه می گوید:
جمعه 7 بهمن 1390
عالی بود
فاطمه می گوید:
جمعه 7 بهمن 1390
امام صادق می فرماید پس چون خداوند اراده فرمود با امر او را ظاهر سازد وبه قلب او الهام نماید پس ظاهر می شود وانگاه به امر الهی قیام می نماید