پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
نام‌گذاری روی افراد به دوران‌های اولیه زندگی بشر بر‌می‌گردد. این نظریه هم مورد پذیرش است که اولین کلماتی که توسط انسان بیان شده، نام هایی بوده است که انسان بر روی افراد و حیوانات و اشیا می‌گذاشت.
دفعات مشاهده: 8564 • تاریخ درج : پنج شنبه 30 تیر 1390  •
نگاهی بر آداب و رسوم نامگذاری
نام‌گذاری روی افراد به دوران‌های اولیه زندگی بشر بر‌می‌گردد. این نظریه هم مورد پذیرش است که اولین کلماتی که توسط انسان بیان شده، نام هایی بوده است که انسان بر روی افراد و حیوانات و اشیا می‌گذاشت. لذا به نظر می‌رسد که نام‌گذاری لازمه زندگی اجتماعی بشر است. نامی که برای کودک انتخاب می‌شود می‌تواند شخصیت فردی و اجتماعی او را تحت تأثیر قرار دهد، زیرا نخستین آهنگ آشنا برای کودک نام اوست و اثر بسیار زیادی در شکل‌گیری اندیشه و آینده کودک دارد. از آنجا که ایرانیان ملتی دارای سابقه تمدن کهن هستند، همواره توجه ویژه‌ای به انتخاب نام‌های برازنده و نیکو دارند و تلاش می کنند نام‌هایی را انتخاب کنند که دارای مفاهیم والا و آرمان‌گرایانه ای باشد. در همه‌ی سرزمین‌ها، زبان‌ها و فرهنگ‌ها برخی نام‌ها رایج‌تر از نام‌های دیگر‌اند. عجیب است که کمتر کسی به این نکته فکر می‌کند که منشأ نامش کجاست و چه داستان‌ها و ماجراهایی در پس نام خانوادگی او پنهان است. ما، اغلب به این نکات فکر نمی‌کنیم. زیرا از آغاز زندگی صاحب نامی می‌شویم. این نام درشناسنامه گذرنامه و مدارک تحصیلی ودانشگاهی وحساب بانکی ما ثبت می‌شود. چنین است که نام، ما را قابل‌شناسایی می‌کند، ما را از دیگران متمایز می‌کند و به ما هویت می‌دهد. علاوه بر این با نام‌گذاری اشخاص امکان سازماندهی اجتماعی، اداری، قضایی و اقتصادی در یک جامعه فراهم می‌آید.تاریخچه به صورت منسجم در جهان مربوط به قرن 19 میلادی است و در ایران قانون ثبت احوال در آذرماه 1297هجری شمسی به تصویب رسید و در تاریخ سوم دی ماه همان سال، نخستین شناسنامه برای دختری به نام فاطمه ایرانی صادرشد.تا پیش از این تاریخ، در خانواده‌های ایرانی هرگاه فرزندی متولد می‌شد نام و تاریخ تولد او را پشت جلد کتاب‌های مقدس از جمله قرآن مجید می‌نوشتند و اگر شخصی درمی‌گذشت، تاریخ وفاتش را بر روی سنگ قبرش نقر می‌کردند.پس از آن که ایرانیان اسلام آوردند، به دلیل ارادتشان به خاندان نبوت و امامت، نام امامان و نام وابستگان به خاندان نبوت را برای خود برمی‌گزیدند.پس از انقلاب اسلامی به ادارات ثبت احوال ابلاغ کردند که از ثبت نام‌های نامتعارف خودداری کنند و مردم را به گزینش نام‌های مذهبی تشویق نمایند.      
آداب و رسوم نامگذاری :
در آن روزگار
 معمولا در شب ششم تولد نوزاد که جشن و شب نشینی بر پا بود همه اقوام بخصوص پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و سران خانواده گرد می آمدند و با تبادل نظر نامی را برگزیده و در حاشیه قرآن، دیوان حافظ و یا هر کتاب ارزشمند دیگری همراه با سال، ماه، روز و ساعت تولد نوزاد ثبت می کردند.
 مواقعی که اتفاق نظر بر اسامی پیشنهادی نبود نامگذاری با رای گیری به سرانجام می رسید.
  در بعضی خانواده ها انتخاب نام فرزند تازه وارد بر عهده بزرگ فامیل (پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، دائی، عمه، خاله) گذاشته می شد.
 گاهی نامگذاری با استفاده از قرآن یا با تفعل از دیوان حافظ صورت می گرفت.
در این روزگار
 بعضی خانواده ها ترجیح می دهند که میان نام و نام خانوادگی کودک هماهنگی وجود داشته باشد. این ارتباط ممکن است بصورت صفتی متناسب با اسم، جزئی از کل، کلمات هم ریشه و هم خانواده، یا آهنگ مشابه باشد.
 در بعضی خانواده ها نام فرزند با اقتباس از نام مادر، پدر یا هر دو انتخاب می شود. برخی نیز تمایل دارند که فرزندانشان اسامی هم آوا یا هم معنا داشته باشند و یا اینکه ابتدای نام کلیه فرزندان یک حرف مشخص بوده یا به یک حرف واحد ختم شود.
 گاهی به مناسبت خاص یا بنا به درخواست یا وصیت بزرگان خانواده نامی برای نوزاد در نظر گرفته می شود اما او را به اسم دیگری می خوانند که شهرت نام دارد و در شناسنامه ثبت نمی شود.
پیشنهاداتی برای انتخاب نام کودک
دقت کنید که نام علاوه بر آهنگ خوش و معنای پسندیده، تلفظ نسبتا آسانی داشته باشد، خیلی مهجور یا پیچیده نباشد و براحتی با اسامی یا کلمات دیگر اشتباه نشود. کودک شما در آغاز سخن گفتن نام خود را می گوید و در مهد کودک و مدرسه اینگونه ارتباط برقرار می کند.
 اگر خویشاوندان شما از اقوام مختلفی هستند یا اگر ممکن است در آینده فرزند شما در شهر یا کشور دیگری زندگی کند به امکان تلفظ و معنای اسم او در لهجه و زبانهای دیگر نیز توجه کنید.
 بعضی از نامها جنسیت ندارند یا جنسیت آنها نامشخص است؛ در انتخاب اینگونه اسامی دقت کنید و اگر شک دارید قبل از تولد نوزاد با اداره کل ثبت احوال مشورت کنید. بخشی از شکل گیری هویت جنسی اطفال متاثر از نام آنها خواهد بود.
 اگر نام خانوادگی شما طولانی یا ترکیبی از چند کلمه است بهتر است یک نام کوتاه برای فرزندتان در نظر بگیرید. اما اگر نام خانوادگی کوتاهی دارید می توانید از میان اسامی بلندتر یا مرکب نیز انتخاب کنید.
 می توانید در طول بارداری نامهایی را که می یابید به تدریج فهرست کنید تا در فرصت مناسب در مورد معنا و ریشه آن بررسی کرده و با همسر و خانواده تان به تبادل نظر بپردازید.
 در انتخاب نام دفت لازم را داشته باشید و تصمیم نهایی را بگیرید. هیچ گاه کودک را به یک نام صدا نکنید و در شناسنامه نام دیگری برای کودک خود ثبت کنید. اینگونه کودک دچار  دو شخصیت متفاوت در خانه و مدرسه می شود و ممکن است شما را برای اینکار سرزنش کند.
از نام هایی که بین دختر و پسر مشترک هستند استفاده نکنید بهتر است
شما هم برای نگاهی بر آداب و رسوم نامگذاری نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای نگاهی بر آداب و رسوم نامگذاری  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است