پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
زودرنجي پديده‌اي است چندوجهي كه ريشه در مسائل گوناگوني دارد. كم نيستند خانواده‌هاي نوپايي كه هنوز مدت كوتاهي از زندگي‌شان نگذشته به خاطر مسائلي پيش پا افتاده و تنها به دليل حساسيت يكي از زوجين و زودرنجي....
دفعات مشاهده: 11999 • تاریخ درج : چهارشنبه 12 مرداد 1390  •
با همسر زودرنجم چه كنم؟
 
زودرنجي پديده‌اي است چندوجهي كه ريشه در مسائل گوناگوني دارد. كم نيستند خانواده‌هاي نوپايي كه هنوز مدت كوتاهي از زندگي‌شان نگذشته به خاطر مسائلي پيش پا افتاده و تنها به دليل حساسيت يكي از زوجين و زودرنجي وي از موضوعات و تنش‌هايي كه به هر حال در همه خانواده‌ها پيش مي‌آيد، به سراغ جدايي مي‌روند و به همين راحتي كانون گرم يك خانواده به دليل ضعف شخصيتي يك فرد، حال زن باشد يا مرد تبديل مي‌شود به جولانگاهي كه نتيجه‌اش چيزي نيست جز جدايي.
ريشه‌هاي زودرنجي را در كجا بايد جستجو كرد؟
فرقي نمي‌كند آدم‌هاي زودرنج خانم باشند يا آقا، چراكه با كمال تعجب پديده زودرنجي را حتي بيشتر مي‌توان در ميان آقايان مشاهده كرد تا در ميان خانم‌ها. به همين علت هم ديگر نمي‌توان روحيه حساس خانم‌ها را بهانه كرد و زودرنجي را به آنها نسبت داد. البته زودرنجي ريشه‌هاي متنوع و گسترده‌اي دارد.
در خانواده‌هايي كه فرزندانشان را لوس و پرافاده بار مي‌آورند پديده زودرنجي بسيار شايع است. اين افراد به دليل اين‌كه در خانواده‌هايي بزرگ شده‌اند كه به تك‌تك خواسته‌هايشان جامه عمل پوشانده مي‌شده، وقتي به زندگي مشترك هم پاي مي‌گذارند زودرنجي را به عنوان ميراث خانوادگي وارد فضاي زندگي‌شان مي‌كنند.
اما دسته ديگري از زودرنجي در ميان زوجين ارتباط دقيقي با استرس‌ها و اضطراب‌هاي دروني فرد دارد. اين نوع زودرنجي كه بيشتر در ميان آقايان ديده مي‌شود، معمولا در شرايطي اتفاق مي‌افتد كه مرد در محيط كار تحت شرايط پراسترسي قرار دارد كه اين مسائل در روحيه‌اش تاثير منفي مي‌گذارد بنابراين وقتي به منزل مي‌آيد با كوچك‌ترين تلنگري آشفته مي‌شود و كانون خانواده را تلخ مي‌كند.
دسته ديگر زودرنجي به دليل نداشتن اعتماد به نفس كافي در ميان زوجين است. در اين زودرنجي كه در ميان خانم‌ها بيشتر ديده مي‌شود، كافي است به عنوان مثال آقا از جثه و هيكل خانمش كوچك‌ترين انتقادي كند. اين موضوع آنچنان براي خانم گران تمام مي‌شود كه سريعا موضوع را به دل مي‌گيرد و تا چند روز از همسرش دلخور و آزرده مي‌شود.
به دنبال راهكار
اگرچه برخي از عوامل زمينه‌ساز زودرنجي را درميان زوجين به سختي مي‌توان حل كرد، اما در هر صورت براي بسياري از اين موارد مي‌توان راهكارهايي را در پيش گرفت تا به نوعي پيشگيري كرد.
ـ‌ در بيان انتقادها بخصوص از خانم‌ها شديدا جانب احتياط را رعايت كنيد. به عنوان مثال اگر مي‌خواهيد به ظاهر همسرتان انتقاد كنيد بهتر است كه با اين جمله بحث را آغاز كنيد كه آيا بهتر نيست يك برنامه ورزشي براي هر دو نفرمان پياده كنيم كه هم تناسب انداممان را بهتر كنيم و هم روحيه هر دو بهتر شود؟ قرار نيست هميشه انتقادها را مستقيم بيان كرد. برخي اوقات تاثيري كه يك انتقاد غيرمستقيم در بر دارد به مراتب بيشتر از انتقادهاي مستقيم است.
ـ‌ بعضي از آقايان به دليل استرس دچار زودرنجي مي‌شوند يعني آقايي كه تا ديروز از موضوعي به هيچ وجه دلخور نمي‌شده و به قول معروف ظرفيت بالايي داشته، حال امروز از كوچك‌ترين موضوعي ناراحت مي‌شود. معمولا اين نوع زودرنجي‌ها را بايد با دلجويي و كالبدشكافي موضوع و حتي در برخي اوقات تنها گذاشتن آقا به حال خودش حل كرد. در اين شرايط برخي آقايان دوست دارند تنها باشند تا كمي فكر كنند. پس بهتر است برخي اوقات آنها را به حال خود واگذاشت تا بتوانند خود را پيدا كنند.
ـ‌ نيازهاي عاطفي همسرتان را به طور كامل پاسخ دهيد. برخي اوقات زودرنجي علامتي از سوي همسر است تا به نوعي بي‌مهري همسرش را به وي بفهماند. پس اين موضوع را به دقت مدنظر قرار دهيد و هميشه همسرتان را از نظر عاطفي سيراب كنيد تا كمبودي از اين لحاظ نداشته باشد
ـ‌ حساسيت‌هاي همسرتان را شناسايي كنيد و به آنها احترام بگذاريد. با وي هرگز لجاجت نكنيد بلكه او را به نوعي درك كنيد. سياست همسرداري حكم مي‌كند كه ابتدا از رنجش خاطر پيشگيري كنيد و سپس به فكر تعديل حساسيت‌ها باشيد از اين رو بهتر است در ابتدا از بروز اين نوع حساسيت‌ها پرهيز كنيد.
دكتر شاهد فدائي‌فرد
شما هم برای با همسر زودرنجم چه كنم؟ نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای با همسر زودرنجم چه كنم؟  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است