پنج شنبه سی ام فروردین ماه سال 1397 خورشیدی
وقتي اولين فرزند خانواده به دنيا مي‌آيد، همه شاد هستند و خوشحال. تولد فرزند دوم هم دقيقاً همين طور است، اما اين دفعه مشكلاتي هم وجود دارند. البته درست نيست بگوييم مشكل، چون مزايايي هم نسبت
دفعات مشاهده: 4720 • تاریخ درج : چهارشنبه 12 مرداد 1390  •
وقتي دومي در راه است
 
وقتي اولين فرزند خانواده به دنيا مي‌آيد، همه شاد هستند و خوشحال. تولد فرزند دوم هم دقيقاً همين طور است، اما اين دفعه مشكلاتي هم وجود دارند. البته درست نيست بگوييم مشكل، چون مزايايي هم نسبت به تولد قبلي دارد. مثلاً رسيدگي به فرزند دوم و كارهاي مربوط به او براي مادر راحت‌تر است. اين دفعه مادر تجربه، آگاهي و اعتماد به نفس بيشتري داشته و بهتر مي‌تواند از نوزاد مراقبت كند. بنابراين فقط بايد بپذيريم شرايط اين دو تولد متفاوت است.
با تولد فرزند دوم وظايف مادر و پدر سنگين‌تر شده و آنها بايد كمي بيشتر از قبل آمادگي داشته باشند. در ضمن، اين دفعه بايد حواسشان به كوچولوي اولي هم باشد؛ پذيرش حضور كودكي ديگر براي او غير قابل تحمل است، پس او را تنها نگذاريد.
براي تولد دومي آماده شويد
قبل از تولد كودك، خودتان را از هر نظر آماده كنيد. روزها و ماه‌هاي اول پس از تولد، رسيدگي به كارهاي هر دوي آنها كمي سخت و طاقت‌فرساست. البته كم‌كم شرايط بهتر مي‌شود، ولي باز هم بايد به كارهاي هر دو فرزندتان برسيد. براي همين شايد وقت كم بياوريد و خسته و عصبي شويد. پس قبل از تولد او خودتان را براي وقت محدودي كه از اين به بعد خواهيد داشت آماده كرده و سعي كنيد با برنامه‌ريزي بيشتري زندگي كنيد.
مطمئن باشيد كه برنامه خواب و خوراك شما تغيير خواهد كرد، زودتر از گذشته خسته خواهيد شد و دائم بايد به فكر برطرف كردن نيازهاي نوزاد و فرزند بزرگ‌ترتان باشيد.
يكي از مشكلات اساسي در اين رابطه، نحوه برخورد فرزند بزرگ‌تر است. او با توجه به شرايط و سن و سالش ممكن است پس از تولد خواهر يا برادرش احساسات متفاوتي را تجربه كند؛ احساساتي گوناگون مانند اشتياق و علاقه تا حسادت و ناراحتي. البته اگر او آنقدر كوچك باشد كه نتواند احساساتش را بيان كند، رفتارهاي غيرمنطقي بيشتري نيز خواهد داشت. مثلاً ممكن است انگشت شستش را بمكد با شيشه شير بنوشد و با استفاده از كلمات و لحن كودكانه صحبت كند تا توجه اطرافيان را به خودش جلب نمايد.
البته اين وضعيت معمولا موقتي بوده و با كمي همراهي مي‌توانيد به او كمك كنيد تا شرايط را تغيير داده و به خواهر يا برادر جديدش خوشامد بگويد؛ مي‌توانيد براي او توضيح دهيد‌ كه نقش خواهر يا برادر بزرگ‌تر چقدر مهم است، مي‌توانيد براي خريد لباس و لوازم نوزاد از بچه اول نظر بخواهيد به خصوص زماني كه هر دو با هم در يك اتاق هستند. همچنين بايد پس از تولد نوزاد نيز زماني را براي كودك بزرگ‌تر اختصاص داده و بگذاريد او با شما تنها باشد.
در نهايت هميشه به خاطر بسپاريد كه تولد فرزندي جديد براي بچه اول تغييرات زيادي ايجاد خواهد كرد. بنابراين هيچ وقت فرزند اول را تنها نگذاشته و او را در امور مربوط به نوزاد مشاركت دهيد.
 
شما هم برای وقتي دومي در راه است نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای وقتي دومي در راه است  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است