چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه  سال 1397 خورشیدی
مرگ هند جگر خوار در سال 13 هجري قمري در روز مرگ ابوقحافه، هند جگرخوار همسر ابوسفيان و مادر معاويه به دركات جحيم شتافت...
دفعات مشاهده: 17561 • تاریخ درج : شنبه 19 آذر 1390  •
مرگ هند جگر خوار 
 

در سال 13 هجري قمري در روز مرگ ابوقحافه، هند جگرخوار همسر ابوسفيان و مادر معاويه به دركات جحيم شتافت.(1)
هند به ظاهر همسر ابوسفيان و مادر معاويه و عتبه و يزيد بود(2)، اما از صاحبان پرچم بود كه مردها به او مراجعه مى‏كردند، و ميل زيادى به غلامان سياه داشت، ولى هرگاه بچه سياهى مى‏زاييد او را مى‏كشت.
معاويه را به چهار كس نسبت مى‏دهند: مسافر بن ابى‏عمرو، عمارة بن وليد بن مغيرة، عباس و صباح كه اين ملعون مغنى عمارة بن وليد و جوانى خوش سيما بود و كارگرى ابوسفيان مى‏نمود. هند با او الفتى خاص داشت، و لذا علماى انساب عتبة بن ابى‏سفيان را هم از صباح مى‏دانند.(3)
هنگامى كه هند به معاويه بارور شد مايل نبود او را در خانه بزايد. لذا كنار كوه اجياد آمد و آنجا وضع حمل كرد و به اين دليل است كه حسان مى‏گويد:
لمن الصبى بجانب البطحاء
فى التراب ملقى غير ذى مهد(4)
فرزندى كه در كنار بيابان مكه بدون گهواره روى زمين رها شده از آن كيست؟!!
 سوابق سوء خاندان معاويه با اسلام
از اين زن و شوهر و فرزندش معاويه و نوه‏اش يزيد، اذيتها و جسارتها به پيامبر صلى الله عليه و آله و اميرالمؤمنين و امام حسن و امام حسين ‏عليهم السلام رسيده كه در كتب تاريخ و روايات به تفصيل ذكر شده است.
از آن جمله در مسير حركت كفار قريش به طرف احد براى جنگ با پيامبر صلى الله عليه و آله، هند قصد داشت قبر مادر آن حضرت جناب آمنه بنت وهب‏ عليها السلام را نبش كند و جسارت كند، چه اينكه پدر و مادر و عموى هند در بدر كشته شده بودند. ولى كفار قريش مانع شدند و گفتند: «اين رسم مى‏شود و مردگان ما را هم اين چنين مى‏كنند». هند گفت: بايد محمد يا على يا حمزه را بكشم! اين بود كه وحشى را بر اين كار گماشت و وعده‏هايى به او داد. وحشى گفت: «قادر به كشتن پيامبر و على نيستم ولى براى حمزه كمين مى‏كنم»، با اين مقدمه بود كه آن بزرگوار را حسب دستور هند ملعونه به شهادت رساند.
به دستور هند وحشى سينه مبارك حضرت حمزه ‏عليه السلام را شكافت، و جگر آن بزرگوار را خارج كرد و مانند سگ به دندان گرفت، ولى جگر مانند سنگ نقره‏اى رنگ شد و دندانش كارگر نشد، و آن را روى زمين انداخت و از آن روز ملقب به «آكلة الاكباد» شد. بعد خودش با خنجر گوش، بينى و ... حضرت حمزه را بريد و به گردن آويخت. با اين جنايت، دل مبارك پيامبر صلى الله عليه و آله را آزرد و آن حضرت و اميرالمؤمنين‏ عليهما السلام و فاطمه زهرا عليها السلام و صفيه عمه پيامبر صلى الله عليه و آله و خواهر حمزه و ديگران گريستند. با اين همه جنايت، پيامبر صلى الله عليه و آله اسلام هند و همسرش را - كه با اكراه مسلمان شده بودند - پذيرفت.
ابن ابى‏الحديد مى‏گويد: هند با عده‏اى از زنهاى قريش خدمت پيامبر صلى الله عليه و آله آمدند در حالى كه نقاب زده بود و خود را پوشانده بود به خاطر كارهايى كه بر ضد پيامبر صلى الله عليه و آله انجام داده بود، مخصوصاً شهادت جناب حمزه ‏عليه السلام و مى‏ترسيد كه آن حضرت او را مؤاخذه فرمايد.
حضرت عهد و پيمان از آنها گرفت كه به خداوند متعال شرك نورزند و مطالبى ديگر را نيز شرط فرمود و آنها قبول كردند. هند كلامى گفت كه معلوم شد همسر ابوسفيان است. حضرت فرمودند: آيا تو هندى؟ گفت: بله و به ظاهر شهادتين را بر زبانش جارى نمود و تقاضاى بخشش نمود. پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند: ديگر نبايد زنا كنى. هند گفت: مگر زن حره زنا مى‏كند؟! پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند: و نبايد بچه‏ها را بكشى! هند گفت: به جان خودم سوگند من بچه‏ها را بزرگ كردم و شما آنها را در بدر كشتيد.
 پی نوشت:
1) تتمة المنتهى: ص 43 . بحار الانوار: ج 18 ص 17.
2) تتمة المنتهى: ص 50 . بحار الانوار: ج 20 ص 549 . حمزه سيد الشهداء عليه السلام: ص 28 - 26. منتخب التواريخ: ص 51 .
3) تتمة المنتهى: ص 47 - 46 .
4) تتمة المنتهى: ص 47.
 
شما هم برای مرگ هند جگر خوار نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای مرگ هند جگر خوار  

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است