چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه  سال 1397 خورشیدی
نهج البلاغه
 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

خبرگزاري فارس: جزئيات شيوه‌نامه "اسكان موقت فرهنگيان در سفرهاي نوروزي " كه به آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شده، اعلام شد.
دفعات مشاهده: 8888 • تاریخ درج : دوشنبه 9 اسفند 1389     ساعت: 10:23 ق.ظ •
به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، در مقدمه اين شيوه‌نامه آمده است: با توجه به اينكه خانه‌هاي معلم و مراكز رفاهي موجود جوابگوي تقاضاي فرهنگيان به خصوص در ايام تعطيلات نيست لذا ضرورت دارد با تلاش پيگير همكاران، مناسب‌ترين مراكز آموزشي، بعد از آماده‌سازي و تجهيز، در يك برنامه منسجم و با يك شيوه همسان در اختيار فرهنگيان عزيز قرار گيرند.
* ستاد اسكان نواحي و ديگر مناطق و شهرستان‌ها
در فصل سوم اين دستورالعمل با عنوان "ستاد اسكان نواحي و ديگر مناطق و شهرستان‌ها " و با اشاره به لزوم تشكيل "ستاد مركز استان " آمده است: با توجه به اين كه در مركز استان، چند ناحيه آموزش‌ و پرورش وجود دارد، لازم است جهت تمركز فعاليت‌ها و ايجاد رويه واحد در ميان نواحي آموزش‌ و پرورش مركز استان، ستادي در مركز استان با عنوان "ستاد مركز استان " تشكيل شود و وظيفه هماهنگي جهت اسكان مهمانان را به عهده گيرد و در ساير شهرها و مناطق استان نيز ستاد مستقلي تشكيل شود.
بر اين اساس اعضاي "ستاد مركز استان " شامل يكي از رؤساي ادارات آموزش‌ و پرورش به عنوان رئيس ستاد با انتخاب مدير كل استان، يكي از معاونان توسعه منابع و پشتيباني به عنوان نايب رئيس ستاد، مسئول اداره تعاون و امور رفاهي ساير نواحي به عنوان اعضاي ستاد و ساير افراد به تشخيص رياست ستاد در صورت نياز، خواهند بود.
اين دستورالعمل تصريح مي‌كند: در صورتي كه برخي از استان‌ها از نظر پذيرش مهمانان داراي آمار بالايي باشند، با تشخيص "ستاد مركز استان " مي‌توان ستاد مستقلي در هر يك از نواحي زير نظر ستاد مركز تشكيل داد همچنين حكم رئيس ستاد مركز استان با امضاي مدير كل استان و احكام ساير اعضا با امضاي رئيس ستاد مركزي استان صادر مي‌شود.
* اعضاي ستاد شهرستان‌ها و مناطق
بر اساس اين شيوه‌نامه اعضاي "ستاد شهرستان‌ها و مناطق " شامل رئيس اداره آموزش ‌و پرورش به عنوان رئيس ستاد، معاون توسعه منابع و پشتيباني به عنوان نائب رئيس ستاد، ساير معاونان به تشخيص رئيس ستاد، مسئول تعاون و امور رفاهي به عنوان دبير ستاد، مسئولان حراست، بازرسي و ارزيابي عملكرد، تداركات و روابط عمومي و ساير افراد به تشخيص رياست ستاد در صورت نياز، هستند؛ همچنين، حكم رئيس ستاد شهرستان و منطقه با امضاي مدير كل استان و احكام ساير اعضا با امضاي رئيس ستاد شهرستان يا منطقه صادر مي‌شود.
در ادامه اين دستورالعمل تصريح شده است: استفاده از نرم‌افزار و پذيرش اينترنتي در ستادهاي اسكان (رزرواسيون)، انتخاب مدارس واجد شرايط و حتي‌الامكان در نزديكي مركز شهر يا مراكز سياحتي، زيارتي با اولويت مراكز تربيت معلم، مراكز شبانه‌روزي،‌خوابگاه‌ها و ساير مراكز واجد شرايط وابسته به آموزش ‌و پرورش، تمهيد مقدمات و آماده كردن مدارس تحت پوشش (تخليه ميز و صندلي‌ها و نصب پرده)، تهيه گزارش عملكرد واحدهاي آموزشي تحت پوشش به ستاد استان حداكثر تا تاريخ 15 فروردين ماه جهت ايام نوروز و حداكثر تا تاريخ 31 شهريور ماه جهت ايام تابستان، نظارت بر نصب "برچسب اموال " بر روي لوازم غير مصرفي ستادهاي اسكان، تهيه بروشورهاي مناسب جهت معرفي مراكز تفريحي، سياحتي، زيارتي و اقتصادي شهرستان با هماهنگي نهادهاي ذي‌ربط و هماهنگي با درمانگاه، سينما، رستوران فرهنگيان و ساير مراكز جهت ارائه تسهيلات به فرهنگيان، توزيع تجهيزات و لوازم مصرفي مورد نياز مدارس تحت پوشش قبل از شروع پذيرش، بازديد از مدارس تحت پوشش و برطرف كردن نقايص مدارس قبل از شروع پذيرش، در حين اسكان و پس از پايان آن و تشكيل جلسات منظم برابر تقويم زماني مربوطه از مهمترين وظايف ستاد اسكان نواحي و ساير شهرستان‌ها و مناطق است.
* تشكيل پايگاه‌هاي اسكان
شيوه‌نامه ستاد اسكان موقت فرهنگيان در ادامه با اشاره به تشكيل "پايگاه اسكان " در نواحي، شهرستان‌ها و مناطق به منظور ساماندهي و پذيرش مهمانان و هماهنگي جهت اسكان در مدارس تحت پوشش، اظهار مي‌دارد: عوامل اجرايي پايگاه اسكان شامل مسئول پايگاه، معاون پايگاه، روابط عمومي، پذيرش، صندوقدار، رايانه، مسئول بهداشت، راهنما، تداركات و خدمات، بازرسي و نظارت، حراست و ساير عوامل با تشخيص ستاد ناحيه، شهرستان‌ يا منطقه است.
بر اين اساس، ستاد اسكان نواحي، شهرستان‌ها و مناطق، تعداد عوامل اجرايي و عناوين كاري فوق را متناسب با تعداد مسافر و كلاس‌هاي در نظر گرفته شده تعيين مي‌كند؛ همچنين، در مدارس تحت پوشش ستاد اسكان بايد مدير مدرسه يا معاون وي به عنوان "ناظر اصلي " همكاري داشته و از طرف پايگاه اسكان براي وي ابلاغ صادر شود.
اين دستورالعمل تصريح مي‌كند: احكام اعضاي پايگاه اسكان با امضاي رئيس اداره آموزش‌ و پرورش شهرستان، منطقه يا ناحيه صادر مي‌‌شود.
* درجه‌بندي مدارس و نحوه پذيرش
شيوه‌نامه ستاد اسكان موقت فرهنگيان در ادامه با اشاره درجه‌بندي مدارس و نحوه پذيرش فرهنگيان در آنها و با تقسيم مدارس تحت پوشش ستاد اسكان به سه دسته، مي‌افزايد: «مدارس گروه الف» به مدارسي گفته مي‌شود كه داراي اتاق‌هايي مجهز به فرش، پتو، بالش، وسايل خنك كننده و گرمازا، يخچال و تلويزيون بوده و «حمام و آشپزخانه» آنها به صورت مشترك باشد؛ همچنين، «مدارس گروه ب» نيز به مدارسي گفته مي‌شود كه داراي اتاق‌هايي مجهز به فرش، پتو، بالش، وسايل خنك‌كننده و گرمازا بوده و «يخچال، تلويزيون، حمام و آشپزخانه» آنها به صورت مشترك باشد؛ «مدارس گروه ج» نيز به مدارسي گفته مي‌شود كه داراي اتاق‌هايي مجهز به موكت يا فرش و حتي‌الامكان پتو بوده و «يخچال‌ و اجاق گاز» آنها به صورت مشترك باشد.
* نوع و نحوه پذيرش مهمانان
بر اساس اين دستورالعمل، ستاد اسكان مكلف به سرويس‌دهي به فرهنگيان و خانواده درجه يك آنان شامل «پدر، مادر، همسر و فرزندان تحت تكفل آنان» است.
اين بخش از دستورالعمل در ادامه تأكيد مي‌كند: اسكان "بستگان درجه يك " فرهنگيان با ارائه كارت شناسائي فرهنگي يا حكم كارگزيني و شناسنامه، بدون حضور فرهنگي امكان‌پذير است؛ همچنين درصورت وجود ظرفيت و عدم وجود متقاضي فرهنگي، ستادهاي اسكان مي‌توانند براساس تشخيص اعضاي ستاد نسبت به پذيرش مسافران غير فرهنگي (كاركنان دولت و مشاغل آزاد) اقدام كنند.
اين شيوه‌نامه مي‌افزايد: مدت زمان اسكان مهمان در مدارس مورد نظر، 3روز بوده و در صورت وجود ظرفيت با تأييد ستاد اسكان، اين مدت قابل تمديد است؛ همچنين لازم است از واگذاري مدارس به ساير دستگاه‌ها و نهادها خودداري شود.
در ادامه دستورالعمل مذكور با اشاره به نحوه پذيرش ميهمانان آمده است: تمام مسافران پس از مشخص شدن محل اقامت توسط پذيرش، مبلغ تعيين شده را مطابق تعرفه مصوب ستاد اسكان به صندوق مربوطه واريز و رسيد دريافت مي‌‌كنند؛ همچنين ستاد وجوه جمع‌آوري شده در اين بخش را به حساب تعيين شده توسط ستاد اسكان جهت انتقال به حساب خزانه معين استان واريز مي‌كند.
* زمان‌بندي پذيرش
در ادامه اين شيوه‌نامه با اشاره به برنامه‌ زمان‌بندي فعاليت‌ ستادهاي اسكان و نواحي و شهرستان‌ها آمده است: نيمه اول بهمن‌ماه جهت ايام نوروز و هفته آخر ارديبهشت جهت تابستان مدنظر بوده و فعاليت اعضاي ستاد شامل صدور ابلاغ اعضاي ستاد اسكان استان و تشكيل نخستين جلسه و تقسيم وظايف اعضاي ستاد است.
اين بخش از شيوه‌نامه مذكور مي‌افزايد: دهه اول اسفندماه جهت ايام نوروز و دهه اول خرداد ماه جهت ايام تابستان مورد نظر بوده و صدور ابلاغ اعضاي ستاد مركز استان و شهرستان‌ها و مناطق، صدور ابلاغ عوامل اجرايي و مديران و سرايداران مدارس تحت پوشش، شستشوي پتو، موكت و تميز كردن وسايل ستاد، بازديد از مدارس تحت پوشش و توصيه‌هاي لازم به مدير و سرايدار، جلسه توجيهي مديران و سرايداران و شروع به كار اعضاي ستاد و توجيه عوامل اجرايي و نيز تحويل رايانه به ستاد و نصب نرم‌افزار ستاد اسكان در صورت امكان از مهمترين وظايف اعضاي ستاد در اين دوره زماني است.
همچنين فعاليت اعضاي ستاد در دهه سوم اسفندماه جهت ايام نوروز و اواسط خردادماه جهت ايام تابستان، شامل توزيع تجهيزات لازم در ميان مدارس، بازرسي وسايل موجود در مدرسه و در صورت نياز تعمير آنها خواهد بود؛ علاوه بر آن، در دوره زماني 25 تا 27 اسفند جهت ايام نوروز و 29 تا 31 خرداد جهت ايام تابستان، فعاليت اعضاي ستاد شامل آماده‌سازي و نظافت مدارس، بازرسي از مدارس تحت پوشش و نصب پلاكارد ورودي شهر و سردرب محل اسكان خواهد بود.
شيوه‌نامه ستاد اسكان موقت فرهنگيان ادامه مي‌دهد: فعاليت اعضاي ستاد حداكثر تا تاريخ 15 فروردين ماه و حداكثر تا تاريخ 31 شهريورماه شامل تكميل فرم عملكرد توسط ستاد مركز استان و شهرستان‌ها و ارسال به ستاد استان و واريز مبلغ ستاد اسكان به حساب تعيين شده است.
بر اساس اين گزارش، حداكثر تا تاريخ 30 فروردين ماه و حداكثر تا تاريخ 5 مهرماه فعاليت اعضاي ستاد شامل جمع‌بندي فرم‌هاي عملكرد ستادهاي شهرستان‌ها توسط ستاد استان و ارسال به حوزه ستادي و تكميل فرم عملكرد توسط ستاد استان و ارسال به ستاد مركزي خواهد بود؛ همچنين، حداكثر تا 15 خرداد ماه و حداكثر تا 15 آبان‌ماه، فعاليت اعضاي ستاد پرداخت حق‌الزحمه عوامل اجرايي و خدماتي در ستاد اسكان استان، مركز استان و شهرستان‌ها و مدارس تحت پوشش و تشويق عوامل اجرايي و مديران و سرايداران فعال است.
بر اساس اين دستورالعمل زمان پذيرش مسافران فرهنگي در ايام نوروز، عصر 28 اسفند ماه لغايت 12 فروردين ماه و در تابستان از هفته آخر خرداد ماه لغايت 15 شهريور ماه خواهد بود.
* تعرفه اسكان
شيوه‌نامه ستاد اسكان موقت فرهنگيان با اشاره به تعرفه‌هاي اسكان فرهنگيان ادامه مي‌دهد: تعرفه مدنظر براي فرهنگيان و خانواده درجه اول (شاغل و بازنشسته) آنان در هر كلاس و براي يك تا 5 نفر در هر شب، در مدارس گروه الف 90 هزار، در مدارس گروه ب 60 هزار، در مدارس گروه ج 40 هزار و هزينه برپايي چادر در محل 30 هزار ريال خواهد بود.
همچنين، تعرفه پذيرش كاركنان دولت (لشگري و كشوري) در هر كلاس و براي يك تا 5 نفر در هر شب، در مدارس گروه الف 180 هزار ريال، در مدارس گروه ب 120 هزار ريال، در مدارس گروه ج 10 هزار ريال و هزينه برپايي چادر در محل 40 هزار ريال خواهد بود؛ علاوه بر آن، تعرفه پذيرش صاحبان مشاغل آزاد، در هر كلاس و براي يك تا 5 نفر در هر شب، در مدارس گروه الف 220 هزار، گروه ب 150 هزار ريال ، در مدارس گروه ج 120 هزار ريال و هزينه برپايي چادر در محل، 50 هزار ريال است.
بر اساس اين دستورالعمل، تعرفه مازاد بر 5 نفر در هر كلاس، به ازاء هر نفر (بالاي 7سال) براي ميهمانان 10 هزار ريال لحاظ مي‌شود؛ همچنين اولويت استفاده از كلاس‌هاي گروه الف و ب، براي فرهنگيان و خانواده‌هاي درجه اول آنهاست.
* شيوه هزينه كرد درآمدهاي وصولي
بر اساس شيوه‌نامه ستاد اسكان موقت فرهنگيان، نحوه هزينه كرد درآمدهاي ستادهاي اسكان به صورت «50 درصد در اختيار مدرسه و 50 درصد در اختيار اداره كل آموزش و پرورش استان» خواهد بود.
بر اين اساس، درآمدهاي "در اختيار مدرسه " براي پرداخت حق‌الزحمه عوامل اجرايي مدرسه كه در اسكان نقش داشته‌اند، پرداخت شارژ مصرفي (آب، برق، گاز و تلفن)، تهيه مواد بهداشتي و بازسازي و نوسازي (حمام، آشپزخانه) صرف مي‌شود.
اين دستورالعمل تصريح مي‌كند: نحوه هزينه كرد موارد مذكور بر اساس دستورالعمل ابلاغي ستاد اسكان استان و با نظارت ستاد اسكان شهرستان يا منطقه انجام مي‌شود.
شيوه‌نامه مذكور ادامه مي‌دهد: درآمدهاي "در اختيار اداره كل آموزش و پرورش استان " نيز براي حق‌الزحمه عوامل اجرايي ستادي، پايگاه‌ها(مراكز استان، شهرستان) كه بر اساس دستور‌العمل ستاد اسكان استان محاسبه و پرداخت مي‌‌شود، هزينه‌ پذيرايي، تبليغات، لوازم مصرف‌شدني، پشتيباني شبكه و ساير موارد مورد نياز در زمينه اسكان، خريد تجهيزات و وسايل مورد نياز ستادهاي اسكان.، پرداخت تشويقي جهت حُسن انجام كار عوامل (حضور فعال و دائمي در مركز، انجام امور بهداشتي، حسن برخورد با مراجعين و همكاري با اعضاي ستاد) با نظر "بازرسان "، صرف مي‌شود.
بیشتر بدانید :   • اسکان فرهنگیان     • سفرهای نوروزی    
شما هم برای جزئيات اسكان موقت فرهنگيان در سفرهاي نوروزي اعلام شد نظر دهید  

 
 
 
          
نظرات کاربران برای جزئيات اسكان موقت فرهنگيان در سفرهاي نوروزي اعلام شد  

عباسعلی علی اکبری می گوید:
یک شنبه 22 اسفند 1389
کار خوبی است اما متاسفانه من که بعد از سی سال زحمت کشیدن در کلاس های درس این آموزش و پرورش کشیده ام امسال می خواهیم به شیراز برویم اما از شانس بد ما سامانه اینترنتی اسکان برای همه ی استان ها دایر شده است به جز استان فارس !!!!!! نمی دونم باید چی کار کنم ؟؟؟
سیدتقی سلیمانی - می گوید:
شنبه 20 اسفند 1390
متاسفانه ازمورخه 5/12/90تامورخه 20/12/90هرچه به سامانه ثبت نام فرهنگیان مراجعه کردم تاما هم پس از 24سال خد مت تعطیلات نوروز ر ا درشهر شیراز باشیم مقدور نگردید.